Pokud jste se dostali na tuto stránku, tak máte pravděpodobně ve svých oblíbených jako adresu stránky uloženo toto: mihy-san.webnode.cz

Celý web www.plavana.cz je ale uplně nový a je přesunutý k jinému poskytovateli webhostingových služeb. Zde na této stránce již obsah nebude dále aktualizován. Pro přechod na nový web klikněte na níže uvedený odkaz nebo obrázek a adresu si pak prosím ve svých "Oblíbených" změňte. Děkuji za pochopení.

Tomáš Mihula

https://www.plavana.cz

ODRA: EVROPSKÝ VELETOK

Odra je řeka střední Evropy. Pramení v Oderských vrších na Moravě a teče přes západní Polsko, dále vytváří severní 187 km dlouhou hranici mezi Polskem a Německem. Ve Štětínské deltě, severně od polského Štětína se řeka ve třech ramenech (Dziwna, Svina a Peene) vlévá do Baltského moře. Je 854 km dlouhá řeka, z toho 112 km v České republice, 742 km v Polsku a je druhou nejdelší řekou v Polsku. Odvádí vodu ze 118 861 km2, z toho 106 056 v Polsku (89 %), 7217 v České republice (6 %) a 5587 v Německu (5 %).

Poté co opustí hory protéká převážně v široké terasovité dolině, která se rozšiřuje z 2 až 3 km na 10 až 20 km. Tato dolina vznikla díky odtoku vody z ledovců po poslední době ledové. Pod ústím Lučické Nisy dosahuje šířky 200 m. Je mohutným tokem, jehož břehy jsou chráněny protipovodňovými valy. Ve vzdálenosti 84 km od ústí se dělí na dvě ramena. Největší větve ústí do Štětínské delty. Štětínská delta je ohraničena na severu ostrovy Usedom (západně) a Wolin (východně). Mezi těmito dvěma ostrovy je pouze úzký kanál (Svina), který ústí do Pomořanského zálivu, který je částí Baltského moře.

Fotoalbum (aktuálně 41 snímků) - klikni pro zobrazení!

A jak bude projekt pokračovat dále?

  • V prvé řadě dojde k významnému doplnění fotografií. Nejenom řeky samotné, ale i zajímavých přírodních a urbanistických útvarů a staveb, které přímo se řekou sousedí, samozřejmě budeme fotit i faunu a flóru, včetně ryb.
  • K nejzajímavějším místům budeme postupně doplňovat podrobnější textové popisy, pravděpodobně formou krátkých článků.
  • A u těch opravdu nejzajímavějších míst si vezmeme kameru a lokalitu zdokumentujeme i videonahrávkou.
  • Projekt tedy bude postupně doplňován dalšími a dalšími materiály, na každou významnou aktualizaci upozorníme vždy v sekci "Novinky".

Vysvětlivky a tipy pro použití mapy, umístěné níže:
Pod okénkem s mapou se nachází textový odkaz ve znění "Odra: evropský veletok". Pokud na tento odkaz kliknete, mapa se vám v prohlížeči otevře ve větší velikosti, což je pro orientaci lepší. Ale to není vše! Když kliknete na kteroukoli z modrých značek, umístěných v mapě, otevře se náhled fotografie včetně popisu, a vždy to bude fotografie zhotovená přesně v místě, kde značka na mapu ukazuje. Tato funkce ostatně pracuje i u nezvětšené mapy, vzhledem k malým rozměrům základního okénka ale nebude snímek zobrazen celý.


Zobrazit místo Odra: evropský veletok na větší mapě
TOPlist