Rybářská dílna: Zátěže pro feeder a položenou

05.03.2009 00:00

Zátěže na položenou se podomácku vyráběly především v době, kdy byla nabídka v obchodech v podstatě nulová. Pokud si dobře pamatuji, tak se ve vyšší gramáži dal zakoupit pouze jeden model, a to kulička o hmotnosti cca 60 g. A to jak uznáte, není určitě to pravé. Dneska je situace jiná, i přes solidní nabídku v prodejnách ale dále existuje kategorie rybářů, kteří zátěže odlévají i dnes.

Jednak jde o skupinu rybářů, kteří potřebují tvary zátěží, které i přes silný výběr nejsou k dispozici, další skupinu tvoří ti, které tato výroba prostě baví. Případně se jedná o kombinaci obou typů. Já osobně se řadím k první skupině, potřeboval jsem zátěže pro lov v proudící vodě s pískovým dnem a žádné takové v obchodech nebyly. No, a když jsem už měl rozděláno tavičské nádobíčko, použil jsem i formy z minulých časů a odlil veškeré tvary, které byly k dispozici.


Důležité potřeby pro tavení.

MATERIÁL:

 • Olovo (staré trubky, pruty, vnitřky autobaterií ….). Je možné použít i různé, na první pohled nevyužitelné zbytky olova. Například jednou jsem použil pro roztavení odpadové slitky, které byly sebrány odněkud z podlahy ve slévárně. V olovu se v tomto případě nacházela spousta strusky a dalších nečistot, takže jsem si říkal, že tento materiál asi nebude k ničemu. Po roztavení se ale nečistoty z olova bez problémů odloučily a v tavící nádobce plavaly na povrchu roztaveného kovu. Při lití pak z nádobky teče jen těžší olovo a nečistota zůstává v nádobce. Je pouze nutné po několika dávkách strusku z nádoby vyklepat ven. Zhotovené odlitky pak byly naprosto čisté a bez kazu.
 • Drát na očka zátěží (ocelový nebo měděný), průměr 0,7 – 0,9 mm.


Škála forem a zátěží.

NÁŘADÍ:

 • Nádobka na roztavení olova. Pokud není možnost získat nějakou starou masivní naběračku, nebo přímo nádobu určenou na tavení olova, vystačíme i se starou konzervou. Jen je třeba vytvořit na okraji plechovky „hubičku“ pro snadnější nalévání kovu a promyslet vhodnou rukojeť, třeba z drátu. Je také možné s plechovkou manipulovat pouze v kleštích, pak je ovšem nutná zvýšená opatrnost. Ta je ale ostatně nutná u celého procesu odlévání.

 • Sikokleště. Pro bezpečnou manipulaci s odlévacími formami, sevření polovin formy k sobě atd.

 • Štípací kleště. Použijete při čištění odlitků k odstranění nálitků, otřepů apod..

 • Nůž. Stejné využití jako u štípacích kleští.

 • Nádoba s vodou. Poslouží k chlazení odlitých zátěží, občas je také nutné zchladit rozpálenou licí formu. Samozřejmě jen v případě, že je z kovu. Chlazení sádrových forem bude trvat déle, protože je lze chladit pouze vzduchem.

 • Drát pro vytvoření středového otvoru v zátěži, průměr cca 1,3 mm (např. „špice“ pro vyplétání jízdních kol).

 • Utěrka, hadr.

 • !! Ochranné brýle !! Skutečně brýle nepodceňujte, pokud se náhodou stane, že roztavené olovo nalijete do formy, která není zcela suchá, rozprskne se všemi směry. A pokud by se kapka olova trefila do oka, asi by mu už nic nepomohlo …


Tvarování drátku k vytvoření očka.


Hotové drátky.

SPECIÁLNÍ:

 • Formy na zátěže (kovové, sádrové, moduritové ….). Forma je nejdůležitější pomůcka pro odlévání. Možností a použitelných materiálů pro výrobu formy je mnoho. Liší se ovšem pořizovacími náklady a náročností výroby v přímé závislosti na pozdější životnost formy. Pokud máte možnost si nechat vyrobit formy kovové, tak neváhejte a učiňte tak! Získáte tak formy s věčnou životností. Nevýhodou ale bývá horší dostupnost, ne každý má v příbuzenstvu nebo mezi kamarády člověka s přístupem k obráběcím strojům. Také předloha pro výrobu těchto forem musí být kvalitně zpracovaná, jedná se v podstatě o technické výkresy. Naopak nejjednodušší a nejlevnější je výroba sádrových forem, které ovšem mají nevýhodu krátké životnosti. V krátkosti postup: vhodná nádobka se naplní sádrou, do ní se vtlačí vzorová zátěž a po zatvrdnutí formy se vyklepne ven. A forma je připravena k použití. Samozřejmě pokud budete chtít odlévat zátěže složitějších a členitějších tvarů, bude muset být forma skládací a tudíž i její zhotovení bude složitější. Účelem tohoto článku ale není popis výroby forem, navíc se přiznávám, že sádrovou formu jsem vyráběl pouze jednou a to už před pěknou řádkou let. Pak mě ještě jako dorostence potkalo to štěstí, že jsem si mohl nechat vyrobit formy z mosazi, čehož jsem s radostí využil. Pak opět v době před čtyřmi nebo pěti lety, v mých začátcích lovu s feederem, kdy jsem potřeboval vyrobit formy pro lití nových vzorů zátěží, se mi znovu úspěšně podařilo sehnat člověka, který formy dle mých nákresů naprosto precizně zhotovil.


Založení připraveného očka.

POSTUP VÝROBY:

 1. Příprava: Ještě než začnete s litím je nutná jistá příprava. Začněte už výběrem místa pro odlévání. Znám člověka, který zátěže odlévá v kuchyni panelákového bytu, to je ale skutečně krajní řešení. Mnohem příhodnější bude sklep, dílna nebo garáž. Případně lze odlévat venku, pokud není příliš zima. Olovo se taví poměrně dobře, s mírnou nadsázkou můžu říct, že ho roztavíte i nad plamenem svíčky. Takže jde použít jakákoli kamínka, propanbutanový vařič a nebo i otevřený oheň, to pokud lijete na zahradě, v bytě nedoporučuji. Dále je nutný stabilní stůl a židle, jinak se do formy ani netrefíte. Na stůl je vhodné položit kovovou podložku – např. starý plechový tác, a teprve na něj postavte formy. Ostatní pomůcky si umístěte někde bokem, třeba na další stolek, tak ať jsou spolehlivě po ruce ale přitom se nepovalují mezi formami. Optimální je mít k dispozici ochotného pomocníka, odlévání pak po krátké souhře půjde mnohem rychleji. Zbývá ještě připravit samotné olovo, nasekejte je sekerkou na kousky, které se bez problémů vlezou do tavící nádobky. Připravené také musíte mít drátěná očka, pokud tvoří část vašich zátěží. Ke tvarování drátků v průběhu lití už nebude čas.

 2. Zahřátí formy: Pokud je forma studená a odléváte členité zátěže, dochází k jevu, že olovo ve formě tuhne, aniž by vyplnilo celý prostor. Nevadí, zmetky roztavíte znovu a po zahřátí už budou odlitky bez chyby. Opačným případem je, že forma je horká příliš, pak se může stát, že olovo z formy protéká v místech rozdělení formy a vůbec se neudrží uvnitř. To je pak právě chvíle pro zchlazení formy. Po chvilce práce si už sami vysledujete, jak často je třeba formu chladit.

 3. Odlévání: Pokud do zátěží umisťujete napevno drátěné očko, je lepší drátek do formy vložit a celou formu sestavit ještě před zahřátím. Pokud odléváte jednoduché tvary (typicky rotační kužel) stačí jen do formy vložit středový drát pro vytvoření otvoru. Následuje nalití olova do formy, kov velmi rychle ztuhne, takže můžete po chvilce formu i obsahem vložit do nádoby s vodou, čímž odstraníte ten největší žár. Pak už za pomocí utěrky zátěž vyjmete, formu opět složíte a pokračujete v odlévání dalšího kusu.

 4. Očištění odlitků: V době, kdy se olovo teprve taví, se můžete věnovat zpracování již odlitých kusů. Tato činnost spočívá v očištění nálitků, dalších úprav není většinou třeba. Odřezání zbytků olova ale většinou vyžaduje i místo, kde je očko zapuštěno do zátěže (u typů bez středového otvoru). Snažte se, aby po odštípnutí nezůstávaly v těchto místech ostré otřepy, které by pak později mohly způsobit poškození vlasce.
 5. Důležité rady a tipy: Hotové zátěže jsou krásně stříbrné, nevím co je pravdy na tom, že mohou ryby plašit. Spíše tomu ale věřím, proto jsem při posledním lití lesklé zátěže natíral tmavou barvou. Jednalo se o celkem pracnou záležitost a výsledek nebyl až tak skvělý, protože barva se při pádech zátěže na dno snadno oprýská. Nyní to řeším tak, že část zátěží, které chci ihned používat, vložím na dva nebo tři dny do vody s octem, kde ztmavnou. Nu a ostatní zátěže, než přijdou na řadu, ztmavnou v krabičce už samy. Podomácku lze vyrobit i velmi složité modely zátěží, kombinovaných s krmítky apod.. Záleží jen na míře nasazení, kterou se rozhodnete do této činnosti vložit a také na vaší technické představivosti a řemeslné zručnosti. Odměnou vám pak bude uspokojení z podařených kousků vlastní výroby, kterými se můžete blýsknout i před kolegy rybáři (především pokud jste odlévali netradiční tvary a modely).


Zátěže určené pro lov feederem v proudných vodách.


Slušná zásoba.

 

Někdy v budoucnu bych chtěl vyzkoušet i odlévání zátěží pro rybolov se závodní odkládací děličkou. Zde jsou někdy potřeba torpily a olivky až do váhy 20 g i výše, a ty by už měly jít bez potíží odlít. Bude to ale zase chtít nové formy a v tuto chvíli ještě nevím, zda seženu někoho k jejich výrobě. Optimální by bylo navrhnout formy tak, aby na jedno nalití roztaveného kovu bylo vytvořeno odlitků více, forma ale přesto musí být dostatečně průchodná, aby olovo netuhlo dříve než ji stačí zaplnit. Pokud tyto mé plány nezůstanou pouze ve formě nápadu ale podaří se mi je zrealizovat, určitě mé zkušenosti a poznatky opět zveřejním formou článku.  

Nashledanou!

Tomáš MIHULA

 

Zpět

TOPlist