Waglery rostou jako z vody – 4. díl

10.01.2010 00:00

Náš miniseriál o waglerech pomalu finišuje a tímto dílem končí. Neměli bychom však zapomenout, že poslední krok bývá mnohdy tím nejsložitějším. V „dílně“ máme dostatečně vyschlé polotovary, které čekají pouze na závěrečné úpravy jako jsou výroba a lakování antének signální barvou apod.

Co vše budeme k závěrečným pracím potřebovat? Především černou barvu na kontury, bílou jako základ pod signální barvu antének a samozřejmě i samotnou signální barvu. V prodejně s modelářskými potřebami je možnost sehnat „signálky“ Humbrol či Revel, případně můžeme použít barvy ve spreji, dostupné ve většině prodejen barev a laků.

Dále si musíme rozhodnout, jaký typ řešení antének si vybereme. Můžeme zvolit jeden druh provedení nebo zkombinujeme několik různých. Možností je více a záleží jen na nás, které vybereme.
Jednou z variant je pouhé nalakování horní části orobince. Vyrobit si však můžeme i vyměnitelné anténky, a to buď duté nebo dokonce i jemné cejnové anténky na uhlíkovém dříku.

Pojďme k první variantě, která je nejméně složitou. Horní část wagleru, která bude sloužit jako signalizátor záběru zbrousíme jemným smirkovým papírem a zakulatíme hrany. Tuto část následně natřeme bílou barvou v délce asi 3-4 cm od horního okraje, tento nátěr bude sloužit jako základ pro nanesení signální barvy. Po zaschnutí běloby provedeme nátěr signálkou a opět necháme zaschnout. Barevně nalakovanou část pak oddělíme 5-6 cm pásem černé kontury. Černou barvou v délce 2-3 cm nalakujeme i spodní část wagleru.

Druhou možností je výroba dutých antének ze slámek, které budeme moci během lovu měnit. Slámky se dají dnes pořídit v různých průměrech a my zvolíme takový, který bude přesně sedět na průměr předem nalakovaného orobince. Další postup je tento: již nalakovaný wagler v jeho horní části šikmo seřízneme a od horního okraje v délce 7-10 cm černě nalakujeme a necháme zaschnout. Mezitím máme čas na úpravu slámky. Nařežeme si kousky dlouhé cca 5 cm a ve vzdálenosti 1-2 cm od spodního okraje opatříme zářezem, kterým při lovu bude odtékat voda.
Anténky si můžeme vyrobit v různých barevných odstínech, optimální kombinace barev, která pokryje všechny světelné podmínky je oranžová, žlutá a černá. Hotové anténky pak budeme moci během lovu libovolně měnit pouhým nasunutím na tělo wagleru.

Poslední možností je výroba tzv. cejnových antének na uhlíkovém dříku. Uhlíkový dřík zakoupíme v modelářských potřebách, nařežeme na kousky dlouhé 8-10 cm, které na obou koncích zabrousíme. Dřík vlepíme do připravené signalizační anténky, kterou lze vyrobit z kousku nalakovaného orobince, umělohmotné špejle z lízátka apod. Vhodných materiálů je skutečně mnoho. Hotové cejnové anténky můžeme buď vlepit do horní části wagleru napevno, nebo zvolíme složitější způsob, kdy je budeme moci během lovu měnit.
V případě výměnných antének musíme upravit horní část těla wagleru, a to tak, že do středu vlepíme pomocí epoxidového lepidla bužírku v délce 3 cm, která bude vnitřním průměrem odpovídat uhlíkové tyčince. Dbejme přitom na to, aby bužírka byla vlepena v ose, jinak nám budou splávky létat do stran a to bychom určitě nechtěli. Po zaschnutí lepidla opět konec dříku nalakujeme pásem černé barvy.

Na závěr bych rád shrnul své nejdůležitější zkušenosti, ke kterým jsem se postupně při výrobě splávků propracoval. Používejte pouze epoxidová lepidla a barvy na syntetickém základu. Z prvních nezdarů si nedělejte velkou hlavu, nikdo učený z nebe nespadl. Postupem času se posunete ve výrobě na jiný „level“ a odměnou vám budou kvalitní waglery, které něco vydrží.

Věřím, že vám webový server www.plavana.cz pomůže (nejen) v začátcích plavané a i v budoucnu zde budete nalézat další zajímavé informace. Ať už formou článků, krátkých filmů nebo diskuzí.

Užijte si krásné chvíle u vody a nezapomeňte na to nejdůležitější. Na to, že plavaná není žádná věda!

Jan Hořínek        

- - - ZÁVĚR SERIÁLU - - -

 Odkaz na 1. díl.
Odkaz na 2. díl.
Odkaz na 3. díl.

Fotogalerie s použitými snímky ve větším rozlišení, obsahuje rovněž i nepoužité snímky. Pro přechod do galerie klikněte na tento nápis nebo na prezentaci níže.

Zpět
TOPlist